top of page

SYNDROM RAS BRACHYCEFALICZNYCH ( BOAS )

Jeśli twój pies nie może wyjść w ciągu upalnego dnia na spacer, chrapie głośniej niż lokomotywa, nie toleruje dłuższych aktywności to ten problem może dotyczyć właśnie Twojego pupila. Rasy psów, których najczęściej dotyczy syndrom to Buldogi Angielskie i Francuskie, Mopsy, Pekińczyki, Shit-tzu.

Czemu problem dotyczy właśnie tych ras i co go powoduje? Najprościej rzecz ujmując rasy krótkoczaszkowe mają skurczony układ kostny, jednak reszta tkanek tworzących ich ciało odpowiada ilości tkanek u psa tej samej wagi, ale z normalnej wielkości szkieletem. Stąd też bierze się nadmierna ilość fałdów skóry, które wszyscy tak uwielbiają. Niestety podobną ilość „ fałdów” mają wewnątrz, w tym np. w jamie nosa, w gardle. Zwiększona grubość i długość podniebienia powoduje przewlekłe charczenie w ciągu dnia lub chrapanie w nocy. Zbyt wąskie nozdrza również nie pomagają w oddychaniu. U niektórych psów można też zaobserwować powiększenie języka. Te i inne problemy powodują zwiększenie oporów oddechowych, co znacznie utrudnia oddychanie.
Niestety od wielu osób można usłyszeć, że „te rasy tak mają” albo „to jest normalne u tej rasy”, jednakże jest do dalekie o normalności, nie mówiąc już o zdrowiu.

 

JAK DIAGNOZOWAĆ I LECZYĆ BOAS ? 

U większości pacjentów zabiegi te zapewniają wystarczające „odblokowanie” dróg oddechowych do tego stopnia, że nie będą wymagali już żadnego innego leczenia. Trzeba jednak nadmienić, że żadna operacja nie wyleczy Syndromu BOAS, mają one na celu zniwelować zgubny wpływ przewlekłych objawów i nieprawidłowości anatomicznych . 

Diagnostyka polega na badaniu klinicznym oraz analizie dźwięków wydawanych przez pacjenta. Dodatkowo w celu oceny podniebienia miękkiego konieczne może być znieczulenie diagnostyczne. W rzadkich i skomplikowanych przypadkach niezbędne jest wykonanie specjalistycznych badań dodatkowych tj. rynoskopia, RTG, tomografia komputerowa.


Głównym celem leczenia jest zmniejszenie oporów oddechowych co można uzyskać poprzez chirurgiczną korektę nadmiaru tkanek. Najczęstszymi metodami, które wykonujemy jest poszerzenie otworów nosowych przez korekcje skrzydełek nosa oraz skrócenie podniebienia miękkiego. Co warto podkreślić, skrócenia dokonujemy techniką zawiniętego płata ( „Folded Flap”), która rozwiązuje również problem nadmiernej grubości podniebienia.

bottom of page