top of page

LAPAROSKOPIA WETERYNARYJNA

Laparoskopia weterynaryjna jest metodą małoinwazyjnej chirurgii pozwalającą wykonywać zaawansowane procedury poprzez wykonanie niewielkich nacięć (wielkości 5-10mm). Może ona być wykorzystywana jako metoda diagnostyczna, terapeutyczna, a także profilaktyczna.

 

SPRZĘT

Sprzęt, który wykorzystujemy, pochodzi z medycyny ludzkiej dlatego spełnia najbardziej wymagające standardy. Aby móc przeprowadzić zabiegi laparoskopowe niezbędne są : kamera, endoskop, chwytaki, nożyczki i igłotrzymacze laparoskopowe.
Jednym z niezbędnych narzędzi jest system do laparoskopowego zamykania naczyń tzw. Vessel Sealer. W naszej przychodni wykorzystujemy jeden z wiodących systemów firmy Aesculap o nazwie Caiman.

Dla większego bezpieczeństwa pacjentów korzystamy z trokarów optycznych które pozwalają na podgląd podczas przechodzenia przez ścianę brzucha. Dzięki temu możemy uniknąć uszkodzenia narządów wewnętrznych np. śledziony. - redukcja bólu związana zarówno z wielkością ran pooperacyjnych oraz związana z manipulacją narządami
- powiększenie pozwala na dokładniejszą wizualizację zmienionych tkanek
- mniejsze ryzyko nadkażenia tkanek
- szybszy powrót do zdrowia

Zalety zabiegów laparoskopowych:

Wady zabiegów laparoskopowych:


- ze względu na niezbędne przygotowania oraz manipulacje długimi narzędziami  procedura bardziej czasochłonna od standardowego zabiegu

- konieczność wentylacji wspomaganej
- możliwość uszkodzenia śledziony podczas wprowadzania pierwszego portu (ryzyko to zmniejsza użycie trokarów optycznych
- konieczność wykonania konwersji do zabiegu otwartego w przypadku stwierdzenia zmian, których nie jesteśmy w stanie usunąć przez port laparoskopowy

Przykładowe zabiegi laparoskopowe

1) Laparoskopia diagnostyczna - pozwala na dokładną ocenę narządów jamy brzusznej , wykonanie biopsji i podjęcie decyzji o dalszym postępowaniu. W odróżnieniu od laparotomii diagnostycznej nie musimy wykonywać dużego cięcia w jamie brzusznej.

2) Kastracja laparoskopowa samic -zabieg ten w cechuje się zdecydowanie mniejszą bolesnością w porównaniu do standardowego zabiegu, w którym jajnik trzeba wyciągnąć poza jamę brzuszną, aby go podwiązać. Wiąże się to z silnym napięciem więzadła jajnika a co za tym idzie dużą bolesnością. Polecana szczególnie u psów ras dużych lub o głębokiej klatce piersiowej.

3) Kastracja samców wnętrowskich - wykorzystywana tylko i wyłącznie w przypadku samców których jądra nie opuściły jamy brzusznej.


 

 

 


4) Gastropeksja laparoskopowa - czyli przymocowanie żołądka do ściany jamy brzusznej jako profilaktyka skrętu i rozszerzenia żołądka. Rekomendowana szczególnie u psów ras dużych.

5) Usunięcie woreczka żółciowego - w przypadku problemów z opróżnianiem się i tworzeniem tzw. mucoceli

 

bottom of page